Yüzlerce üye gibi siz de EkoSistem avantajlarından yararlanın!

ÖTA Geri Dönüşüm

"Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından 30 Aralık 2009'da 27448 no'lu Resmi Gazete'de yayınlanan "Ömrünü Tamamlamış Araçların Kontrolü Hakkında Yönetmelik" Ocak 2011 tarihi itibarıyla yürürlüğe girmiştir. Bu yönetmelik gereğince Ekosistem Geri Dönüşüm olarak Ömrünü Tamamlamış Araç (ÖTA) ve araç bakımlarından çıkan parçaların toplanması ve geri dönüşüm sürecinde hizmet vermekteyiz.

Yönetmeliğin çıktığı tarih itibariyle hurda araçlar Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından yetki belgesi verilmiş Ömrünü Tamamlamış Araç (ÖTA) teslim yerlerine teslim edilebilmektedir. Sizde 81 ilde yetkilendirilmiş olan Ömrünü Tamamlamış Araç Teslim Yerlerine aracınızı teslim ederek, hurda aracınızı vergiden düşürüp geri dönüşüm sürecinin başlatabilirsiniz.

Ömrünü Tamamlamış Araç Teslim Yerlerimiz tarafından 81 ilde toplanan ÖTA larımız Ekosistem Geri Dönüşüm Lojistiği tarafından tesisimize getirilir. Tesise kabul edilen araçlar 30 gün içerisinde arındırılmak zorundadır.

İlk olarak elektrik kontağıyla oluşabilecek kazaları önlemek amacıyla yakıt tankı boşaltmadan önce araçtan akü çıkarılarak topraklama yapılır.

Yakıt tankı boşaltılır. Araçta LPG tankı varsa boşaltılır. Daha sonra klima gazları vakumlanarak boşaltılır.

Hava yastıkları, akünün çıkarılmasında en az yirmi dakika beklenildikten sonra boşaltılır.

Daha sonra sırasıyla, diferansiyellerinin yağları, antifiriz sıvısı, hidrolik yağlar, fren sıvısı, debriyaj sıvısı, hidrolik direksiyon sıvısı, cam suyu ve amörtisör sıvısı boşaltılır. Katalizör sökülür.

Tehlikeli madde içeren parça ve malzemeler araçtan sökülür.

Yeniden kullanılabilir parçalar araçtan sökülerek, yıkama ve temizleme işlemlerine tabi tutulur ve barkodlanır.

Lastikler, jantlar, kurşun balans ağırlıkları sökülür.

Hava yastıkları özel bir alanda patlatılır.

EkoSistem, yıllık 500.000'den fazla parçanın işlem gördüğü profesyonel parça borsası.

Üye OlVer

Her gün ortalama 500 üzerinde parça girişi olan portalimizde aradığın parçaya hızlıca ulaşın